חיפוש       
חדשות
נשיאים ממלאי תפקידים הכנס השנתי פרסומי האגודה קשר בינלאומי פרסים לזכרם
כניסה לחברי האגודה
שם משתמש:
סיסמא:
שכחתי סיסמא הרשמה לאתר
עמוד הבית  > קהילות מקצועיות  > ארגונים ועבודה  > מכוני מחקר
מכוני מחקר
המרכז לחקר ארגונים וניהול משאבי אנוש

המרכז החל לפעול בשנת תש"ס (1999), כשמוקד פעילותו הוא חקר הגורם האנושי בארגון המודרני. הגורם האנושי בעבודה הולך ותופס מקום מרכזי יותר מתמיד בחיי החברה וארגונים. עם ההתפתחות המהירה של ארגוני ידע, הופכים הניהול בכלל ודרכי ניהול המשאב האנושי בפרט, גורם מכריע בהצלחת הארגון והשגת יעדיו. בעיות חברתיות, ניהוליות ואישיות רבות להן נחשפים ארגונים מקורן בפעילות שוק העבודה ובהתנהגות הגורם האנושי ודרכי ניהולו. פתרון חשוב לבעיות אלו נעוץ במידע וידע הקשורים להבנת תופעות והתנהלות שוק העבודה (כגון חזרת עובדים מבוגרים לפעילות מלאה), הבנת התנהגות המשאב האנושי, הבנת המערכת הערכית הארגונית והקשר שלהן לסביבה הדינאמית המשתנה. בעיות אלו חייבות להישען על פתרונות עדכניים המתבססים על השילוב בין תיאוריה מדעית למחקר אמפירי. הבנת התופעה והדרכים להתמודדות עימה ברמה החברתית, הארגונית והאישית, נקשרת קשר הדוק לתחום המחקר של המרכז.

מטרתו המרכזית של המרכז היא קידום הידע בתחום יחסי העבודה והמשאב האנושי באמצעות מחקר והפצתו, שיתוף פעולה מחקרי בין-תחומי, חינוך והעשרה, מעורבות וקידום המקצוע בישראל ובארצות השכנות לנו. המרכז הינו יחיד מסוגו בארץ, ושאיפת חוקרי המרכז הינה התפתחותו והפיכתו למרכז ידע ארצי אשר ממנו ומאוניברסיטת חיפה "תצא התורה" בכל הקשור להיבט ההתנהגותי בניהול. למותר לציין, שעם התקדמות תהליך השלום נוצרת הזדמנות יוצאת דופן לעשייה משותפת עם שכנינו הקרובים ומדינות מזרח אגן הים התיכון, אשר עוברים אף הם תהליכי בנייה של ארגונים מודרניים, ולכן עשויים למצוא עניין רב בשותפות בפיתוח ידע והפצתו בנושאי התנהגות ארגונית וניהול המשאב האנושי.

המרכז הינו רב-תחומי ומשמש בסיס לפעילות גומלין מדעית ומחקרית בין 39 חוקרים, עמיתי מחקר, כמו גם תלמידי מחקר מתקדמים מתחומי המאזו, המאקרו והמיקרו, מן המחלקות הבאות באוניברסיטת חיפה ובמוסדות אקדמיים אחרים: כלכלה, בית הספר לניהול, חינוך, מדע המדינה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, פסיכולוגיה ושירותי אנוש וסיעוד.

לאתר המרכז

חזרה למעלה
מכון ון ליר בירושלים

מכון ון ליר בירושלים הוקם על ידי משפחת ון ליר במטרה לקדם את הידע האנושי בתחומי הפילוסופיה, החברה והתרבות. מאז 1959 המכון פועל כמרכז ללימודים מתקדמים ולשיח ציבורי אינטלקטואלי. מטרותיו האינטלקטואליות והמחקריות מעוגנות במחויבות לאחריות ציבורית ולאתיקה אזרחית. בתמיכת קרן ון ליר ההולנדית ובהנחיית ההנהלה המכון ממלא תפקידים מרכזיים בתחומים בעלי חשיבות מכרעת ורגישות חברתית, הנוגעים למוקדי מתח מרכזיים בחברה הישראלית. תרומתו של גרעין חוקרים בעלי שם, העובדים במכון, אפשרה את יישומן המוצלח של רפורמות וגישות חדשניות בתחום החינוך הפורמלי והלא-פורמלי, במחקרי מדיניות ובתחומים של העצמה אזרחית ושונות תרבותית. המכון ממשיך כיום במימוש החזון שהציב לעצמו בתחומי התרבות, הזהות והלכידות החברתית.

 

לאתר המכון

חזרה למעלה
מכון הנרייטה סאלד

מכון הנרייטה סאלד הוא מכון ציבורי למחקר ולתכנון תכניות התערבות והדרכה. פעילותנו מתמקדת בתחומי מדעי החברה והחינוך. המכון הוקם בשנת 1941 על ידי הנרייטה סאלד, ומאז רשם לזכותו מחקרים ופעולות שהטביעו חותמם על מערכת החינוך ועל החברה בישראל. 

לאתר המכון

חזרה למעלה
יד טבנקין - המרכז המחקרי, רעיונו, תיעודי, ומוזיאלי של התנועה הקיבוצית

יד טבנקין, המרכז המחקרי, הרעיוני והתיעודי של התנועה הקיבוצית, הוא עמותה רשומה שמטרותיה הן לשמר את הזיכרון ההיסטורי של התנועה הקיבוצית ולחקור את קורותיה בעבר ובהווה.

לאתר המרכז

חזרה למעלה
מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל

מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל הוא מוסד עצמאי ולא מפלגתי למחקר חברתי-כלכלי, היושב בירושלים. המרכז עוסק במחקר בלתי תלוי של המצב החברתי-כלכלי בישראל ומעלה חלופות חדשניות וישימות למדיניות ציבורית, החותרת לצמצום אי-השוויון ומקדמת את רווחתם של תושבי ישראל. המרכז שואף להשפיע על עיצוב המדיניות על-ידי קיום קשר ישיר עם מעצבי המדיניות והעשרת הדיון הציבורי המתלווה לתהליך קבלת ההחלטות במדינה.

לאתר המרכז

חזרה למעלה
מכון ירושלים לחקר ישראל

מכון ירושלים לחקר ישראל הוא מכון מחקר אקדמי עצמאי למחקרי מדיניות בנושאי ירושלים, הסכסוך הישראלי-פלסטיני וכן בנושאי מדיניות סביבתית, חדשנות וצמיחה. המכון מתמקד באתגרים הייחודיים לירושלים בת-זמננו, ומחקריו משמשים קובעי מדיניות ואנשי אקדמיה, כמו גם את הציבור הרחב.

לאתר המכון

חזרה למעלה
המכון למחקר כלכלי בישראל על-שם מוריס פאלק

המכון למחקר כלכלי בישראל על-שם מוריס פאלק בע"מ (חל"צ) נוסד בינואר 1964 כממשיכו של מרכז פאלק למחקר כלכלי בישראל. המטרות לשמן נוסד המכון הינן: קידום וטיפוח המחקר הכלכלי, תוך תשומת לב מיוחדת לבעיות המשק הישראלי; פרסום פרסומים מדעיים; קיום כנסים וימי עיון במחקר כלכלי תוך שיתוף פעולה עם כל אדם, גוף או מוסד בארץ או מחוץ לה. האחריות לניהולו הכללי של המכון מוטלת על בעלי המניות ומועצת המנהלים.

לאתר המכון

חזרה למעלה
עמוד הבית
האגודה הסוציולוגית הישראלית כתובת: המכללה האקדמית תל אביב יפו רחוב רבנו ירוחם ת.ד. 8401 יפו 61083; דואל: liorsabach@israel-sociology.com
האתר נבנה ע"י  מונסייט פתרונות מחשוב - 2006 כל הזכויות שמורות לאגודה הסוציולוגית הישראלית